Rozwody - artykuły
Kiedy nie dostaniesz rozwodu?
Rozwód – uwagi ogólneW polskim prawie małżeńskim obowiązuje zasada trwałości małżeństwa. Polega ona na tym, że małżeństwo powinno być związkiem dozgonnym, czyli powinno ustać dopiero wskutek śmierci jednego z małżonków. Nie oznacza to jednak nierozerwalności węzła małżeńskiego. Jeżeli bowiem związek stał się komórką martwą, w której wszelkie łączące niegdyś małżonków więzi wygasły, nie spełnia on już swoich zadań, do jakich został powołany. W takich wypadkach jedynym rozwiązaniem wydaje się być rozwód. Rozwód jest zatem złem koniecznym. Przez rozwód zatem należy rozumieć rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego w sytuacji, gdy oboje małżonkowie żyją. Rozwód powoduje liczne skutki, jeżeli chodzi o sytuację prawną małżonków. Do najbardziej doniosłych należy: zniesienie wspólności ustawowej i podział majątku wspólnego między małżonkami, możliwość zawarcia nowego związku małżeńskiego, skutki w zakresie władzy rodzicielskiej, ewentualnej alimentacji jednego małżonka przez drugiego, skutki dotyczące korzystania ze wspólnego mieszkania, etc. Systemy prawne przewidują różne rozwiązania, jeżeli chodzi o dopuszczalność rozwodu. Wiele z nich (kraje kultury anglosaskiej) przyznają możliwość orzeczenia rozwodu w wypadku zaistnienia jednej z enumeratywnie wymienionych przyczyn, takich jak np. zdrada, pijaństwo, impotencja, okrucieństwo, porzucenie, itp. Inne dopuszczają rozwód w zasadzie bez przyczyny, na skutek zgodnej woli małżonków (Szwecja). Tak samo uregulowania co do formy w jakiej dochodzi do rozwodu mogą być różne. Od możliwości porozumienia się stron odnośnie faktu rozwodu, przez zawarcie odpowiedniej umowy (tzw. rozwody prywatne) i zarejestrowanie tego faktu w odpowiednim urzędzie, czy nawet na mocy oświadczenia skierowanego przez zainteresowanego małżonka do drugiej strony (tzw. list rozwodowy – odrzucenie małżonka), na orzeczeniu wydanym przez właściwy organ kończąc. Organem tym zazwyczaj jest sąd, ale zdarza się także, iż o rozwodzie orzeka organ administracyjny (np. kraje skandynawskie). W Polsce jednak rozwód może być orzeczony jedynie na mocy orzeczenia sądu, który ma obowiązek zbadać czy wystąpiły wszelkie przesłanki, umożliwiające...
Kiedy nie dostaniesz rozwodu? - ciąg dalszy >>Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków?
Z dniem 20 stycznia 2005 r. weszła w życie duża nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która wprowadziła zasadnicze zmiany. Przede wszystkim w ustrojach majątkowych małżonków. Artykuł ten, jak również inne porady z tej serii, wszystkie zmiany uwzględnia. Należy jednak zwrócić uwagę, że wspólność majątkowa małżeńska, która ustała przed wejściem w życie nowych przepisów, będzie traktowana zgodnie ze „starymi” przepisami. Kiedy jest możliwość dokonania podziału majątku wspólnego małżonków? Czemu warto podzielić majątek po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami (byłymi małżonkami)? Jakie zasady obowiązują w czasie trwania wspólności ustawowej? W jakich przypadkach ustaje wspólność majątkowa między małżonkami? Czy można dokonać podziału majątku wspólnego w czasie trwania małżeństwa? - Tym zagadnieniom poświęcona jest niniejsza porada.
Kiedy można podzielić majątek wspólny małżonków? >>Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami
W czasie trwania małżeństwa małżonkowie zobowiązani są do wzajemnej pomocy oraz do przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, którą przez swój związek, stosownie do swych sił oraz swych możliwości majątkowych i zarobkowych. W trakcie trwania małżeństwa małżonkowie mają prawo do równej stopy życiowej. Czy te obowiązki spoczywają na nich także po orzeczonym rozwodzie? Jeżeli tak, to czy ma znaczenie po czyjej stronie została orzeczona wina? Jaka jest treść obowiązku alimentacyjnego rozwiedzionych małżonków, co są zobowiązani sobie wzajemnie świadczyć? Jak długo trwa obowiązek alimentacyjny małżonków po rozwodzie? Czy obowiązek alimentacyjny względem byłego małżonka różni się od obowiązku łożenia na wspólne dzieci?
Obowiązek alimentacyjny pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami >>